تبلیغات
وبلاگ حسینی - 25وظیفة مؤمنان در زمان غیبت امام زمان(عج)
نویسنده : منتظر
ارسال شده در: سخنان زیبا ،

baghi.jpg

25وظیفة مؤمنان در زمان غیبت امام زمان(عج)

آیت‌الله شیخ محمّدتقی اصفهانی مشهور به آقا نجفی در یك‌صد سال پیش با تتبّع در روایات و احادیث اهل‌بیت(ع)، پنجاه‌وچهار وظیفة مؤمنان در زمان غیبت امام زمان(عج) را در دو جلد بیان می‌كند.

اكنون 25 وظیفة اوّل با اندكی تصرّف و تلخیص در پی می‌آید:
 • وظیفة اوّل، غمگین بودن به  علّت مفارقت آن‌جناب و مظلومیّت آن حضرت.
در «كافی» از حضرت صادق(ع) منقول است كه فرمود: «كسی‌كه مهموم باشد برای ما و غمناك باشد به جهت مظلومیّت ما، نفس كشیدن او، ثواب تسبیح دارد». 
 •  وظیفة دوم؛ منتظر فرج و ظهور آن حضرت بودن.
در جلد دوم «كمال‌الدّین وتمام‌النّعمـ↨» از امام محمّد تقی(ع) منقول است كه فرمودند: «قائم ما آن مهدی‌ است كه واجب است در زمان غایب بودن او انتظار او را داشتن و او سومی از اولاد من است...» 
و از حضرت امیر‌المؤمنین(ع) روایت شده است كه: «افضل عبادت‌ها، انتظار فرج است.»1
و در حدیث دیگر از حضرت صادق(ع) منقول است كه: «هر مؤمنی بمیرد در حالی‌ كه منتظر ظهور آن‌جناب باشد، مثل آن است كه در خیمة حضرت قائم(ع) بوده باشد».2 
 •  وظیفة سوم، گریه كردن در دوری آن‌ حضرت و به جهت مصیبت آن‌جناب.
در كمال‌الدّین از حضرت صادق(ع) روایت شده  است كه فرمودند: «به‌خدا قسم غایب می‌شود امام شما زمانی از روزگار و آزموده می‌شوند تا آنكه گفته می‌شود، مرد و از دنیا رفت یا به ‌كدام وادی رفت و هر آینه ‌چشم‌های مؤمنان بر او گریان می‌شود.»3
و از حضرت رضا(ع) مروی است كه: «هر مؤمنی یاد كند مصیبت ما را ـ یعنی مصیبت پیغمبر(ص) و هر یك از ائمه را ـ پس گریه كند یا كسی را به جهت ظلمی كه بر ما شده بگریاند، روز قیامت با ما و در درجة ما است.»
 •  وظیفة چهارم، به امر امام، تسلیم و مقیّد باشد و در امر ظهور عجله نكند.
یعنی چون و چرا در امر ظهور آن‌جناب نكند و آنچه از جانب آن‌ حضرت می‌رسد، صحیح و مطابق با حكمت بداند كه در كمال‌الدّین از حضرت امام محمّد تقی(ع) روایت شده است كه فرمود: «امام بعد از من، پسر من علی است. امر او، امر من است و قول او، قول من و طاعت او، طاعت من و امام بعد از او پسر او حسن است، امر او، امر پدر اوست و قول او، قول پدرش و طاعت او، طاعت پدرش.» آنگاه ساكت شدند. راوی گوید، پرسیدم: یابن رسول‌الله! پس امام بعد از حسن كیست؟ حضرت گریة شدیدی كردند، آنگاه فرمودند: «امام بعد از امام حسن عسكری، پسر او قائم منتظَر است.» گفتم: یا بن رسول‌الله! چرا او را قائم گویند؟ فرمود: «برای آنكه قائم می‌شود بعد از آنكه ذكر او مرده باشد و بیشتر قائلان به امامتش مرتد شوند.» گفتم: چرا او را منتظَر نامیدند؟ فرمود: «به‌جهت آنكه روزهای غیبت او بسیار باشد و زمان غایب بودنش، دراز می‌شود. پس، مخلصان، انتظار خروج او [را] كشند و شك‌كنندگان او را انكار كنند و منكران به ‌ذكر او استهزاء كنند و كسانی‌كه وقت برای ظهورش معیّن كنند، دروغ‌گو باشند و عجله‌شوندگان هلاك شوند و تسلیم‌شوندگان نجات یابند.»4
 •  وظیفة پنجم، به مال خود، آن حضرت را صله كنند.
در «كافی» از حضرت صادق(ع) نقل شده كه فرمودند: «هیچ چیز نزد خدا محبوب‌تر از صرف نمودن مال، برای امام نیست و به  درستی كه خداوند در عوض یك‌درهم كه مؤمن از مال خود به صرف امام برساند، به اندازة كوه احد در بهشت به ‌او عطا می‌فرماید.» آنگاه فرمود: حق‌تعالی در قرآن كریم فرموده: «مَّن ذَا الَّذِی یُقْرِضُ اللهَ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا كَثِیرَةً و َاللهُ یَقْبِضُ و َیَبْسُطُ وَ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ؛ كیست آن كس كه به [بندگان] خدا وام نیكویى دهد تا [خدا] آن را براى او چند برابر بیفزاید و خداست كه [در معیشت بندگان] تنگى و گشایش پدید مى‏آورد و به سوى او بازگردانده مى‏شوید.»5 سپس فرمود: به خدا قسم این آیه به خصوص در صله كردن امام به مال نازل شد.»6
در «بحارالانوار» از «كامل‌الزّیاراة»، ص 319 نقل شده است كه امام موسی كاظم(ع) فرمودند: «هر كس نتواند به ‌زیارت ما بیاید؛ باید صالحان از دوستان ما را زیارت كند تا ثواب زیارت ما برایش نوشته شود و هر كس نتواند ما را صله كند، باید نیكان از دوستان ما را صله كند تا ثواب صله كردن ما برایش نوشته شود.» 
 •  وظیفة ششم، صدقه دادن به قصد سلامت آن‌ ذات، چنانچه در «نجم الثّاقب»، ص 442 ذكر فرموده‌اند.
 •  وظیفة هفتم، شناختن صفات آن حضرت و در هر حال عزم بر یاری آن ‌جناب داشتن و در فراقش ندبه و زاری كردن.7
 •  وظیفة هشتم، طلب كردن معرفت آن‌ حضرت از ذات اقدس الهی و خواندن این دعا كه در كتاب كافی و كمال‌الدّین از حضرت صادق(ع) روایت شده است: «اللهمّ عرّفنی نفسك، فانك إنْ لم تُعرّفنی نفسك لم اعرف نبیّك، اللهمّ عرّفنی رسولك فانّك إن لم تعرّفنی رسولك لم اعرفْ حجّتك، اللهمّ عرّفنی حجتك فانّك انْ لم تعرّفنی حجتك ضللتُ عن دینی.»8
 •  وظیفة نهم، مداومت نمودن به خواندن این دعا كه از حضرت صادق(ع) روایت شده است: «یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلّب القلوب ثبّت قلبی علی دینك.»9
 • وظیفة دهم، اگر بتواند به نیابت آن حضرت قربانی كند، چنانچه در «نجم‌الثّاقب» آمده است.
 •  وظیفة یازدهم، نبردن نام اصلی آن حضرت كه نام حضرت رسول‌الله است. [ضرورت دارد] شیعیان، آن حضرت را به لقب یاد كنند؛ مثل: قائم، منتظَر، حجّت، مهدی و امام غایب و در اخبار متعدّد، فرموده‌اند كه بردن نام آن حضرت در زمان غیبت جایز نیست.10
 •  وظیفة دوازدهم، برخاستن به  جهت احترام نام آن بزرگوار به ‌خصوص اسم «قائم»، چنانچه در ص 444 نجم‌الثّاقب آمده است.
 •  وظیفة سیزدهم، به هر میزان كه ممكن است برای جهاد با دشمنان در ركاب آن‌ جناب، اسلحه مهیّا كند.
در بحارالانوار از كتاب «الغیبـ↨ نعمانی» منقول است كه حضرت صادق(ع) فرمود: «باید مهیّا نماید هر یك از شما برای ظهور حضرت قائم، آلت حربی اگر چه یك تیر باشد، امید است همین كه این نیّت را داشته باشد، حق تعالی او را از اصحاب و یاران او قرار دهد.» 
 •  وظیفة چهاردهم، در مهمّات به آن حضرت متوسّل شود و عریضة توسّل بیندازد. چنانچه در جلد 22 بحار منقول است.
 •  وظیفة پانزدهم، در دعا كردن، خدا را به حقّ آن حضرت قسم دهد و آن جناب را شفیع قرار دهد، چنانچه در كمال‌الدّین منقول است.
 •  وظیفة شانزدهم، بر دین قویم ثابت باشند و دنبال صداها و مزخرفاتی كه از هر گوشه‌ای برمی‌خیزد، نروند؛ زیرا تا خروج سفیانی و صیحة آسمانی بلند نشود، ظهور امام(ع)، واقع نمی‌شود.
در جلد 52 بحارالانوار به نقل از «غیبت شیخ طوسی» از حضرت امام رضا(ع) روایت شده است: «سه ندا از آسمان بلند می‌شود كه همه كس می‌شنود و این نداها در ماه رجب ظاهر می‌شود. اوّل، الا لعنة الله علی الظّالمین. دوم؛ ازفة ‌الازفة یا معشر المؤمنین. سوم؛ می‌بینید بدنی محاذی خورشید و ندا می‌شود: این است امیر‌المؤمنین كه به تحقیق برای هلاك كردن ظالمان برگشته است.» و در جلد دوم كمال‌الدّین منقول است: «اوّل كسی كه با امام زمان(عج) بیعت می‌كند؛ جبرئیل است. آنگاه یك پای [خویش را] بر بیت‌الله [الحرام] می‌گذارد و یك پای بر بیت‌المقدّس و ندا می‌كند به ندایی كه همة خلایق می‌شنوند: أَتَى أَمْرُ اللهِ فَلاَ تَسْتَعْجِلُوهُ». 
 •  وظیفة هفدهم، معاشرت و رفت و آمد بسیار با مردمان روزگار او را از یاد امام زمان(عج) باز ندارد.
در جلد اوّل كمال‌الدّین از امام محمّد باقر(ع) روایت شده است كه فرمودند: «مردم! زمانی می‌آید كه امام غایب می‌شود. خوشا به حال آنها كه بر امر ما ثابت باشند. در آن زمان، كمترین ثوابی كه برای آنها در نظر می‌گیرند؛ این است كه خداوند آنها را ندا می‌فرماید كه ای بندگان من! به سرّ من ایمان آوردید و حجّت غایب مرا تصدیق كردید. بشارت باد شما را به نیكویی ثواب، از شما قبول می‌كنم اعمال خوب را و عفو می‌كنم اعمال بد شما را و می‌آمرزم گناهان شما را و به بركات شما باران می‌بارم بر بندگانم و دفع بلا از آنها می‌كنم، اگر شما نبودید بر آنها عذاب می‌فرستادم.» 
در ادامه، راوی پرسید كدام عمل، افضل اعمال مؤمن در آن زمان است و پاسخ شنید: «نگاه داشتن زبان و ماندن در خانة خود»؛ یعنی بدون ضرورت با مردم دنیا معاشرت و رفت و آمد نكند، كه او را از یاد امامش باز دارد. 
 •  وظیفة هجدهم، ذكر صلوات خاصّة آن حضرت؛ آن‌چنان كه در كتاب‌های بحارالانوار، «مكارم‌الاخلاق» و «جما‌ل‌الاسبوع» آمده است.
صلواتی كه در صفحة 284 مكارم‌الاخلاق از شیخ طبرسی نقل شده، ‌بدین شرح است: «اَللهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ اَللهُمَّ اِنَّ رَسُولَكَ الصّادِقَ الْمُصَدَّقَ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَآلِهِ قالَ اِنَّكَ قُلْتَ ما تَرَدَّدْتُ فی شَیءٍ اَ نَا فاعِلُهُ كَتَرَدُّدی فی قَبْضِ رُوحِ عَبْدِی الْمُؤْمِنِ یَكْرَهُ الْمَوْتَ وَاَكْرَهُ مَسآئَتَهُ اَللهُمَّ فَصَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجَّلْ لِوَلِیِّكَ الْفَرَجَ وَالْعافِیَةَ وَالنَّصْرَ وَلا تَسُؤْنی فی نَفْسی وَلا فی اَحَدٍ مِنْ اَحِبَّتی.»
 •  وظیفة نوزدهم، فضایل و كمالات آن حضرت را ذكر كردن؛ زیرا كه آن جناب ولیّ‌نعمت و واسطه در جمیع نعمت‌های خداوند است كه به ما می‌رسد و طبق فرمودة امام سجاد(ع) كه در صفحة 422 مكارم‌الاخلاق ذكر شده، یكی از راه‌های شكر ولیّ‌نعمت، گفتن فضایل و كمالات اوست.
 •  وظیفة بیستم، اظهار كردن اشتیاق واقعی به زیارت جمال مبارك امام زمان(ع).
چنانچه در جلد اوّل كمال‌الدّین وتمام‌النّعمه آمده است، حضرت امیر‌المؤمنین(ع) به سینة خود اشاره می‌كردند و آه می‌كشیدند و اظهار شوق به لقای امام دوازدهم را داشتند. 
 •  وظیفة بیست و یكم، مردم را به سوی معرفت آن جناب و خدمت به آن بزرگوار دعوت كردن.
در كافی از سلیمان ‌بن ‌خالد، مروی است كه به حضرت صادق(ع) عرض كردم: مرا اهل بیتی است و آنها سخن مرا می‌شنوند. آیا آنها را به سوی این امر دعوت كنم؟ امام در پاسخ فرمودند: بلی! خدا در كتاب خویش می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِیكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ؛11 اى كسانى كه ایمان آورده‏اید خودتان و كسانتان را از آتشى كه سوختِ آن مردم و سنگ‌هاست؛‏ حفظ كنید.»
 •  وظیفة بیست و دوم، صبر داشتن در مقابل سختی‌ها و آزار دشمنان دین و سرزنش آنها در زمان غیبت امام زمان(عج).
در جلد اوّل كمال‌الدّین از حضرت سیّد‌الشّهداء(ع) روایت شده كه فرمود: «هر مؤمنی كه در زمان غایب بودن امام دوازدهم، بر اذیّت و تكذیب دشمنان صبر كند؛ به منزلة كسی است كه با كفّار در خدمت رسول‌الله(ص) جهاد كرده باشد.» 
 •  وظیفة بیست و سوم، هدیه كردن ثواب اعمال صالح خود مانند قرائت قرآن و غیره به امام زمان(ع).
 •  وظیفة بیست و چهارم، داشتن طلب زیارت آن حضرت.
 •  وظیفة بیست و پنجم، دعا كردن به وجود مبارك آن بزرگوار و طلب كردن فتح، نصرت و ظهور آن جناب از خداوند.
در توقیع شریفی از آن حضرت روایت شده است كه فرمودند: «برای تعجیل در فرج من بسیار دعا كنید، چرا كه گشایش و شادمانی شما در آن است».12 
و از حضرت امام حسن عسكری(ع) مروی است كه فرمود: «این دعا باعث 
ثبوت بر ایمان است».13
پی‌نوشت‌ها:
1. تحف العقول، ص 201.
2. بحارالانوار، ج 52، ص 125.
3. كمال‌الدّین و تمام‌النّعمه، ج 2، ص 347.
4. همان، ص 378.
5. سورة بقره (2)، آیة 245.
6. اصول كافی، ج 1، ص 537.
7. نجم‌الثّاقب، ص 424.
8. كمال‌الدّین وتمام ‌النّعمه، ج 2، ص 342.
9. همان، ص 352.
10. اصول كافی، ج 1، ص 332.
11. سورة تحریم (66)، آیة 6.
12. احتجاج، ج 2، ص 284.
13. كمال‌الدّین و تمام‌النّعمه، ج 2، ص 384.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

داغ کن - کلوب دات کام


جدیدترین قالبهای بلاگفا


جدیدترین کدهای نوحه برای وبلاگ